Šta je ofset štampa?

Koja je štampa najbolja?​

Staro pitanje, a odgovor zavisi od vaših potreba i zahteva. Ofset štampa je posebno dobar izbor kod većih tiraža, kako u pogledu brzine i kvaliteta štampe, tako i u pogledu cene. To potvrđuje  i podatak da se oko 85% štampanog materijala, u svetu i kod nas, radi upravo korišćenjem ove tehnike štampanja.

Istorija

Sve je počelo davne 1903. godine i to sasvim slučajno. Zaposleni u jednoj maloj štampariji (SAD) su primetili da kada štamparska presa ostane bez papira, kamen utisne sliku na gumu kojom je obložen cilindar. Ali što je bilo još interesantnije kvalitete slike je bio izuzetno dobar i bolji od svega što su do tada radili. Tako se i došlo do ofset štampe i danas ona radi po istom principu.

Ofset štampa je prešla dug put od male omaške u štampariji do tehnike štampanja koju koristi ceo svet. S obzirom na sve njene prednosti, verovatno će još dugo ostati najdominantnija tenika štampanja u svetu.

Kako radi ofset štampa?

Najednostavnije se može reći da ofset štamo radi u dva koraka:
  1. U prvom koraku, boja se sa ofset ploče prenosi na gumu kojom je obložen cilindar
  2. U drugom koraku, se boja sa gumenog omotača cilindra prenosi na papir (ili drugi materijal na kome se štampa)
U odnosu na druge tehnike, boja se ne nasnosi direktno na papir. U video klipu ispod, možete vidieti animaciju, koja prikazuje tehniku četvorobojne (CMYK*) ofset štampe. *CMYK je tehnika mešanja boja, koji se primarno koristi u štamparstvu. Skraćenica je oznaka boja u engleskom jeziku: Cyan (cijan, tirkizna/plava), Magenta (magenta, purpurna/crvena), Yellow, (žuta) i Key (crna)

Vrste ofset štampe

Postoje tri vrste ofset štampe: ravna, visoka i duboka. Najzastupljenija, a ujedno i osnovna vrsta ofset štampe je ravna ofset štampa. Većina novina i magazina se štampa upravo na taj način. Osim za novine i magazine, ofset štampa je mnogo zastupljena i što se tiče štampanja vizit karti, raznih ambalaža i kutija, a njom se štampaju i flajeri i leci.
Većina mašina koje se koriste u mnogim štamparijama su namenjene za štampu na različitim gramažama i vrstama papira, kao i na kartonu.

Materijali i boje za štampu

Papir koji se najčešće koristi za ofset štampu je kunsdruk različite gramaže, ali i specijalni takozvani ofsetni papir, kao i muflon, koji je namenjen prvenstveno štampanju nalepnica, ali i druge vrste papira u skladu sa zahtevima klijenata. Tokom samom procesa ofset štampe se zapravo koriste samo 4 osnovne boje, odnosno : crna, plava, žuta i crvena. A tokom daljeg procesa štampanja, specijalnom tehnikom od njih nastaju sve ostale boje. Uz to, prisutna je takozvana paleta specijalnih boja, poput srebrne i zlatne koje ne mogu da se dobiju iz osnovnih boja.

Prednosti i mane ofset štampe

digitalna štampa
  • Visok kvalitet štampe. Gumeni omotač se odlično prilagođava štampanoj površini.
  • Trajnost i postojanost štamparskih ploča, koje se vrlo malo troše prilikom rada. Tako kvalitet prvog i milionitogotiska je vrlo sličan
  • Isplativost – dobar kvalitet uz odličnu cenu!
  • Troškovi izrade ploča variraju u zavisnosti od vrste posla – da li se štampa pun kolor, ili jedna ili dve boje,. Za svaku narudžbinu se izrađuje posebna ploča.
  • Na ofset pločama je može ponekad doći do oksidacije, što oštećuje ploču, i samim utiče na kvalitet štampanja.
propagandi materijali - flajeri knjige
Scroll to Top